KP Brno může po dramatu snít o obhajobě

Tři zápasy a tři výhry. Taková byla bilance nymburského celku ve svém druhém domovském stánku pro letošní sezonu karlovarské Hale míčových sportů. Domácí basketbalistky si chtěly stoprocentní úspěšnost udržet i po pohárovém Final 4. Jenže už v semifinále se jim do cesty postavil silný obhájce zlata tým KP Brno.

Před zápasem se hodně hovořilo o tom, jak se Nymburk popasuje s absencí rozehrávačské dvojice Wells – Mircová. Ze začátku se zdálo, že dobře. Svěřenkyním trenéra Kurucze se dařilo vše, na co sáhly. KP Brno působilo v tu chvíli bezradně. Ve skutečnosti ale hráčky v zeleném jen čekaly, až jim začne fungovat zónová vytažená obrana.

Ta cílila právě na problémy nymburského celku s rozehrávkou a byla tím, co dostalo KP zpět do hry. Zisky a z nich plynoucí rychlé protiútoky byly vítaným bodovým příspěvkem na brněnské konto. Nymburk ve hře držely trestné hody a hned trojice sdílených nejlepších střelkyň, které se shodly na poločasových devíti bodech (Hošková, Krakovičová, Khomenchuk).

Nymburk dokázal z přetahované na začátku druhého poločasu vyjít jako vítěz. Trenér Pospíšil tušil problém, a tak si při nymburském osmibodovém vedení okamžitě vyžádal oddechový čas. Tím se mu podařilo zcela rozhodit domácí ofenzivu. Brno pomalu začalo přebírat otěže zápasy a i když se samo brzdilo vlastními chybami, začal se rozdíl ve skóre vyrovnávat. Po dalším zisku šlo KP v poslední minutě třetí čtvrtiny poprvé v zápase do vedení.

Nymburk se trápil v zakončení. Pod vlivem tlaku z toho, že jim dobře rozehraný zápas utíká mezi prsty, neproměňovaly domácí hráčky ani střely z vyložených pozic. Po dlouhých minutách střeleckého mlčení zaznamenala body Reynolds. Jenže to už bylo KP k nezastavení. Když těžkou trojku dala Kopecká, vystřelily její ruce vzhůru, naopak nymburské hlavy poklesly. Rozpoložení týmů nemohlo nic víc dokumentovat.

Tříbodová akce Delič ještě dala Nymburku naději. Ztráta pouhých šesti bodů byla hratelná. To hráčky v bílém vycítily. Krejzová trojkou dokonce snížila na rozdíl tří bodů. Do konce zbývaly necelé dvě minuty. KP znervóznělo, nepohlídalo si doskok a Hošková šestkou po koši s faulem vyrovnala. Brňanky ještě dvakrát vedly o dva body, ale Tereza Pecková necelou sekundu před koncem vyrovnala. Bartáková ještě vystřelila a dala šťastnou trojku, ale míč nestihl opustit její ruku před uplynutím času vymezeného základní hrací době.

Brno začalo prodloužení dobře, ale pátý faul Staré trenérovi Pospíšilovi zkomplikoval situaci. Nastavený čas byl plný nepřesností. KP Brno vstupovalo do koncovky s dvoubodovým vedením. Nymburk navíc pohrdl několika šancemi na srovnání. Brněnské vítězství přiblížila a nakonec jistila z trestných hodů Kopecká.

 

BS DSK Basketball Nymburk KV – KP Brno 69:75 (25:11; 37:34; 46:50; 65:65)
Hošková 16, Khomenchuk 13, Krakovičová 11, Delič a Stehlíková po 9, Krejzová a Reynolds po 5, Bellock 1, Paris, Sklenářová a Huňková 0 – Šujanová 16, Kopecká a Gill po 13, Stará 12, Oroszová a Bartáková po 6, Sládková 5, Moussa 4, Tarkovičová 0
TH: 22/16 – 11/9
Trojky: 3 – 4
Doskoky: 37 – 32
Zisky: 8 – 20
Ztráty: 29 – 18
Asistence: 10 – 11
Fauly: 16 – 23

Daniel Kurucz, BS DSK Basketball Nymburk KV: „Pořád jsem holkám říkal, že můžou vyhrát. Vyhrály první čtvrtinu, oni třetí. Byla to víra v sama sebe, v obraně jsme začali dobře přebírat a soupeř moc šancí neměl. Věřili jsme, že pořád můžeme vyhrát. Prodloužení jsme nezvládli na rozehrávce. Já se ale na alias rozehrávačky nezlobím, protože odehrály dobrý zápas a zaslouží si pochvalu. Bylo ale vidět, že to jsou křídla.“

Martin Pospíšil, KP Brno: „V prodloužení už nešlo o basketbalové věci, ale charakter. Družstvo ho ukázalo, za co jsem rád. Nebylo to pro nás jednoduché. Vedli jsme čtyři minuty před koncem o deset bodů. Nymburk se dostal do zápasu, dokázal vyrovnat. Následovalo těžké prodloužení a jsem rád, že jsme ho zvládli. Zápas nám určitě síly sebral, ale nechceme se na to vymlouvat. Jdeme regenerovat a chceme se připravit na zítra.“

 

Final 4 – neděle 10. března

O 3. místo
BS DSK Basketball Nymburk KV – BLK Slavia Praha (15:00)

Finále
KP Brno – Sokol Nilfisk Hradec Králové (17:30)