Brněnské derby v Kutné Hoře pro Žabiny

Pohárové Final Four v Kutné Hoře začalo při sobotním odpoledne pěkně zostra. Úvodní střetnutí čtveřice nejlepších týmů letošního Českého poháru totiž obstaralo brněnské derby. Dosud jediné letošní měření sil městských rivalů přineslo na začátku sezony prodloužení.

Předzápasové prognózy slibující nelítostní boj na hřišti i v hledišti nelhaly. Oba týmy měly v hledišti početné tábory fanoušků a chybět nesměl ani tradiční maskot Žabin – Žabák. Tvrdý úvod přinesl několik změn ve vedení. První výraznější náskok si vybudovaly až Žabiny, ale KP uspělo s vytaženou obranou a dokázalo navíc zakončovat i přes fauly soupeřek. To nedovolilo Žabinám odskočit na větší rozdíl. Tříbodové vedení po první čtvrtině jim až trojkou zajistila Stoupalová.

Odchovankyně basketbalového klubu z Javorníku pokračovala ve svém gala střeleckém představení. Díky tomu se poprvé v zápase Žabiny začaly blížit dvoucifernému vedení. Další komplikací pro trenéra Medveckého byl už ve 13. minutě třetí faul ústřední rozehrávačky KP Andělové. Když se k ní přidala i Kopecká, navíc po dvou útočných faulech v řadě, začal mít tým vedený dnes jako domácí problém na perimetru. Za stavu mínus 13 ale hráčky KP zažehnaly poločasový propadák a zlepšenou obranou i aktivitou v ofenzivě se vrátily do hry.

KP neuškodila ani přestávka. Zdálo se, že naopak! Andělová předvedla střeleckou mušku a především defenziva svěřenkyň trenéra Medveckého se zdála neprostupná. Žabiny dlouho ve druhém poločase počítaly jen jediný dvoubodový pokus Stoupalové. Žabinám teklo do bot, ale nevzdaly se. Jakmile se jim začalo dařit střelecky, zlepšila se i obrana.

V boji o každý centimetr palubovky ještě přituhlo. Agresivitu v KP v obraně limitovaly čtvrté osobní chyby pro Andělovou a Kopeckou. Jako výraznější ztráta se na druhé straně jevil čtvrtý faul pro Záplatovou, a tak jí trenér Pruša necelé tři minuty před koncem vrátil do hry. Do koncovky vstupovaly se šestibodovou výhodou hráčky Žabin. KP se trápilo v útoku a pomalu se mu rozplýval finálový sen. Když neproměnila nájezd ani Michaela Stará, bylo o postupujícím rozhodnuto.

 

KP Brno – BK Žabiny Brno 71:82 (18:21; 40:44; 56:59)
Green 13, Andělová a Remenárová po 12, Stará 11, van Grinsven 10, Kopecká 6, Beránková 5, Dudáčková 2, Potter a Hadačová 0 – Stoupalová 19, Matuzonyté (12 doskoků), Záplatová a Vondráčková po 12, Zohnová 10, Vacková 8, Galíčková 7, Křivánková 2, Adamcová a Šoukalová 0
TH: 25/18 – 25/19
Trojky: 5 – 5
Doskoky: 31 – 54
Zisky: 16 – 5
Ztráty: 15 – 24
Asistence: 9 – 13
Fauly: 26 – 27

 

Dušan Medvecký (KP Brno): „Důležitý byl doskok. Už jsem to říkal holkám v poločase, kde měly Žabiny třináct útočných doskoků, což je obrovské číslo. Já si myslím, že jsme větší a skákavější než Žabiny, ale soupeřky dneska víc chtěly. Druhou věcí byla naše katastrofální obrana hlavně v prvním poločase. Někdy před měsícem začala vánoční přestávka, odletěly nám Američanky, přidaly se zranění a nemoci a najednou jsme nemohly trénovat. Myslím si, že jsme předvedli výkon na hranici našich možností, na Žabiny to nestačilo. Soupeřky hrály výborně a gratuluji jim k vítězství.“

 

Viktor Purša (BK Žabiny Brno): „Ztráty byly důležitý faktor, na který jsme se připravovali, abychom je neopakovali z domácího zápase v lize. Tehdy jsme předvedli snad 30 ztracených míčů. Nevyvarovali jsme se jednoduchým ztrátám proti agresivní obraně KP, z kterých pramenilo 26 bodů. V průběhu zápasu jsme vedli až o 13 bodů, ale těžce vybojovaný náskok jsme ztratili a najednou jsme ztráceli devět bodů. To už je takový evergreen naší sezóny, kdy pořád ztrácíme náskoky. Naštěstí jsme se dnes dokázali vrátit a byl to z naší strany i hodně mentální výkon holek. Ztráta toho náskoku byla hrozná škoda, protože holky moc chtěly, bojovaly, ale jsem strašně rád, že jsme to zvládli ještě se vrátit do zápasu. Holky si finále zaslouží. Máme připravené obě varianty přípravy na finále a pokud budeme respektovat pokyny, tak je jedno, s kým budeme hrát.“