Posílené Žabiny se vrací na Final4

Loni se basketbalistky Žabin Brno na Final4 Českého poháru nepodívaly, když jim cestu do Karlových Varů zatarasily ve čtvrtfinále pozdější vítězky z Hradce Králové. Po porážce o jediný bod se ale Brňanky mohly plně soustředit na ligovou soutěž, ve které skončily až ve finále se suverénním USK. Letos měly svěřenkyně trenéra Viktora Pruši snadnější los a o víkendu 25. a 26. ledna budou v Kutné Hoře útočit na cenné kovy.

 

V sobotním semifinále 14:00 (hala Klimeška, Kutná Hora) dojde na derby dvou odvěkých rivalů, když se Žabiny střetnou s dalším brněnským týmem KP. Žabiny ovládly poslední vzájemnou sérii play off, Královopolanky zase slavily po dosud jediném vzájemném zápase v letošní sezóně RENOMIA ŽBL, který vyhrály v prodloužení.

 

„Derby je vždy těžké, na druhou stranu žádný z týmu nebude mít výhodu domácího prostředí. Šance jsou fifty fifty a podle mě bude záležet na momentální formě. Každopádně my i KP budeme chtít mít šanci bojovat o zlato a my pro to uděláme maximum, doufám že štěstí bude stát na naší straně,“ hecuje své spoluhráčky křídelnice Žabin Kateřina Galíčková.

 

Ta je sice dlouhodobě členkou kádru brněnského týmu, první polovinu ligového ročníku ale strávila na hostování ve Strakonicích, aby se udržela v herním rytmu.

 

„Byla to pro mě především velká zkušenost, za kterou jsem ráda. Ve Strakonicích jsem dostala hned od začátku důvěru od trenéra Martínka, s velkou minutáží v každém zápase ŽBL a myslím, že díky tomu jsem měla možnost se stát platnou hráčkou pro tento tým. Hodně mi to také pomohlo v tom získat sebedůvěru do nejvyšší ženské soutěže při přechodu z té juniorské, kdy je to vždy velice těžké pro mladé hráčky,“ vypráví mládežnická reprezentantka jak v pětkovém basketbalu, tak ve 3×3.

 

Galíčková patřila ve Strakonicích mezi opory, když byla ve 12 utkáních nejen nejvytíženější hráčkou s 32 odehranými minutami, ale také s téměř 13 body na utkání nejlepší střelkyní. Jihočešky sice dosud zvítězily v jediném ligovém duelu v tomto ročníku, devatenáctileté střelkyni ale její výkony přinesly návrat do Brna.

 

„Žabinám se mé výkony v barvách Strakonic líbily a hlavní trenér Viktor Průša i s asistentem Jakubem Gazdou mi po skončení první poloviny sezóny na schůzce řekli, že by byli rádi, kdyby mé hostování ve Strakonicích bylo ukončeno a já se vrátila zpět do Žabin, kde bych byla již platnou hráčkou do týmu, argumentem bylo i to, že i pro mě jako hráčku druhá polovina sezóny v Žabinách bude velkým přínosem. Změna dresu nebyla tak drastická, jelikož jsem na Žabinách absolvovala většinu týdenních tréninků i při mém hostování, pouze s tím rozdílem, že jsem vždy ve čtvrtek odcestovala na tréninky do Strakonic a odehrála tam zápasy,“ popisuje detaily Galíčková, která tak byla stále velkou součástí celku Žabin a dobře sledovala jejich cestu touto sezónou.

„Zápasy Žabin jsem sledovala a s holkama jsme se o nich na trénincích bavily. Začátek sezóny je vždy pro každý tým, který se sehrává těžký, ale postupem času a po odehraných zápasech se tým stmeluje a je výkonnostně lepší. Věřím, že i já budu moci týmu ve druhé polovině sezóny pomoci a přispět k návratu na špici tabulky. My si jako tým věříme a dáme do toho vše,“ věří Galíčková v tabulkový posun ze čtvrtého místa s velkou ztrátou na špici.

 

V lize sice Žabiny zaostávají trochu za očekáváním, naopak skvěle si však vedou v Evropské lize EWBL, kde zatím v evropské konkurenci neprohrály jediné utkání a míří do play off jako vítězky své základní skupiny.

„EWBL je skvělá příležitost pro konfrontaci našeho týmu i s těmi zahraničními. Já osobně jsem za tuto šanci hrát i proti zahraničním klubům vděčná. Každá další minuta strávená na palubovce je super. Myslím si, že kvalita soutěže je dobrá a tyto zápasy nám rozhodně jako týmu i mně samotné přináší další cenné zkušenosti, které pak můžeme zúročit i v ŽBL, kde se týmy a hráčky navzájem velice dobře znají,“ věří Galíčková v to, že Brňanky zkušenosti v těžkých zápasech ukáží už za týden v Kutné Hoře.