Po roce vše jinak, titul pro Lvice

Stejně jako před rokem se v pohárovém finále střetly týmy Hradce Králové a KP Brno. Vloni se radovaly hráčky z jihomoravské metropole, které byly mírnými favoritkami i pro dnešní finálové klání. Možná o to větší motivaci uspět měly Hradecké Lvice.

Brněnské basketbalistky se musely potýkat rozhodně s větší únavou než jejich finálové soupeřky. Postup do posledního zápasu v programu Final 4 si vybojovaly v souboji s Nymburkem až po prodloužení a navíc měly na odpočinek o více než dvě hodiny méně. Při vstupu do utkání na nich únava byla znát.

Lvice využily ztěžklých nohou finálového soupeře a snažily se Brno rozběhat. To se jim poměrně dařilo. Další skvostnou úvodní čtvrtinu odehrála Pamel Effangová, která v ní stejně jako včera zaznamenala deset bodů. Brněnská ztráta začala nabývat rozměrů ohrožujících zlaté ambice. Svěřenkyním trenéra Pospíšila tak přišlo vhod, když hned v úvodu druhé čtvrtiny trefily střely z dálky a dostaly se zpět do zápasu.

Lvice najednou znejistěli v útoku. I když se jim nedala upřít snaha na útočném doskoku, koš pro ně zůstával zakletý. A tak Lvice vytasily jinou zbraň. Brněnskou ofenzivu začaly deptat zónovou obranou. A protože i KP oprášilo svůj semifinálový trumf v podobě vysunuté a především aktivní obrany, rozhořel se na hřišti ten pravý finálový boj.

KP Brno si dobře poradilo s obranou podkošového prostoru, kde eliminovalo Petru Kulichovou. Lvice musely vzdát snahu dopravit míč na nejvyšší hráčku své sestavy a hrozit spíše z perimetru střelbou či nájezdem. Brněnský celek ale nadále byl aktivní v defenzivě, odkud po ziscích vyrážel do rychlých protiútoků, což se ukázalo jako mnohem efektivnější zbraň než postupný útok.

Ve třetí čtvrtině otřáslo nejen hradeckým týmem zranění Michaely Matuškové, která opustila hřiště s poraněným kolenem. Do vývoje utkání začaly vstupovat osobní chyby. Hráčky Hradce si udělaly rychle čtyři týmové fauly v poslední čtvrtině a na hranici vyfaulování se dostaly Klaudová, Minarovičová i Bura. Na brněnské straně měla čtyři fauly Bartáková. Jako první ale musel hřiště opustit Sládková.

Lvice si dlouho hýčkaly pěti- až šestibodové vedení. Jenže pak přispěchaly Oroszová s Kopeckou a jejich dvě dalekonosné střely znamenaly vyrovnání stavu na 56:56. Hradec šel znovu do čtyř bodového vedení, ale KP i tak vyrovnalo. Jenže Lvice měly Kristýnu Minarovičovou a Pamelu Effangovou. Ty zachovaly pevné nervy a vystřílely Hradci pohárové zlato.

Nejužitečnější hráčkou Final 4 byla zvolena Pamela Effangová.

Sokol Nilfisk Hradec Králové – KP Brno 68:63 (20:13; 35:30; 49:46)
Minarovičová a Effangová po 18, Marečková 10, Zavázalová 9, Kulichová a Vojtíková po 4, Matušková 3, Bura 2, Klaudová 0 – Oroszová 22, Sládková a Gill po 10, Kopecká 9, Bartáková 6, Stará a Šujanová po 3, Moussa a Arsenič 0

MVP: Pamela-Theres Effangová

Romana Ptáčková, Sokol Nilfisk Hradec Králové: „Ve chvíli, kdy jsme vedly o šest bodů, jsme dostaly dvě po sobě jdoucí trojky. Tam byla obava, že to tým KP Brno nakopne a nás to srazí. Pak tam ale měla výborné momenty Týna Minarovičová. I když jsme nezahrály nějaké super věci, které máme naučené, ona to vzala na sebe a rozhodla závěr. Včera to byl jiný soupeř. Nemůžu srovnávat obranu Slavie a KP Brno. Brno má úžasnou defenzivu. Pro nás bylo daleko těžší se tam dostávat. Bylo vidět, že to bylo nervózní utkání, byly tam nepřesnosti na obou stranách. Výkony mohly být možná o něco lepší, ale byl to dramatický zápas hraný v naprostém nasazení.“

Martin Pospíšil, KP Brno: „Udělali jsme chyby, které jsme udělat neměli. Ty se v takových závěrech trestají. Ať si na ten závěr ale každý udělá svůj názor. Každý na hřišti udělal chyby. Je škoda, že se ten závěr hrál tak, jak se hrál. Do zápasu Hradec vstoupil výborně, hrál agresivně. Za to je třeba jim pogratulovat. V obou zápasech naše hráčky, i když ne vše bylo ideální, ukázaly charakter. Za to je třeba jim poděkovat. Teď je pro nás podstatné, abychom se zkoncentrovali na play-off. To bude po takovém víkendu, kdy jsme byli mentálně velmi motivovaní, velmi těžké. To náš hlavní cíl momentálně.