2018: Nymburk přetlačil Žabiny a je třetí

Basketbalistky Nymburka lépe zapomněly na včerejší nepovedený semifinálový zápas a přehrály v duelu o třetí příčku na Nilfisk Final4 poháru žen Žabiny Brno 87:77. Nejužitečnější hráčkou vítězů byla vyhlášena kapitánka Alena Huňková, na druhé straně byla oceněna Američanka Whitney Baysová.

Oba celky se snažily během krátkého času od včerejšího večera co nejlépe zregenerovat, a navíc zapomenout na semifinálové duely, které rozhodně nedopadly podle představ obou klubů. Lépe se to podařilo domácímu Nymburku, který do duelu vlétl s maximálním nasazením a Žabiny vůbec nestíhaly.

Brňanky vstřelily za první čtvrtinu jen devět bodů, když daly pouze dva koše z pole a náskok energicky hrajících domácích se už v úvodních minutách vyšplhal na dvacet bodů. Druhá desetiminutovka už byla vyrovnanější, přesto si Středočešky bez větších problémů udržovaly vedení.

Po přestávce se Žabiny výrazně zlepšily, vytáhly obranu a začaly bod po bodu stahovat výraznou ztrátu. Ve třetí čtvrtině se střelecky zlepšily a 32 body znejistěly laxně hrající domácí. Nápor pokračoval i v poslední desetiminutovce, ale Žabiny stále trápila nepřesná střelba. Nebýt spousty zahozených jasných šancí, mohly se Brňanky přiblížit i více než na devět bodů.

DSK Basketball Nymburk – Basket Žabiny Brno 87:77 (29:19, 49:25, 72:57)

Linskensová 24, Vaughn 19, Huňková a Chomenčuková po 14, Wellsová 10, Mircová 6, Dušková, Hamplová, Žampová, Bakajsová, Šotolová, Gallasová 0 – Baysová 26, Adamcová 14, Buzov 13, Stoupalová 7, Hausknechtová 6, Šoukalová 5, Tomancová 4, Švrdlíková 2, Křivánková, Galíčková, Vacková 0

Fauly: 25 – 23

Daniel Kurucz (trenér DSK Basketball Nymburk): „Žabiny v závěru zabojovaly a dost nám to znepříjemnily. My jsme si asi mysleli, že stačí hrát pro výhru tři čtvrtiny a málem se nám to vymstilo. Jsem samozřejmě rád, že jsme skončili třetí, je to dobré z hlediska našich vnitřního pocitů, které byly včerejším zápase dost špatné. Jasně jsme asi viděli, proč jsme skončili první nebo druzí, protože se musí hrát celých čtyřicet minut. V prvním poločase se ukázalo, že naše obrana umí být dobrá, ale ve druhé půli jsme se zase vrátili k výkonu ze včera. Beru to jako poučení, zítra máme trénink a jdeme zpátky do práce. Stačil nám ze dvou zápasů jeden poločas k tomu, abychom získali třetí místo.“

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Druhý poločas byl určitou náplastí na ty dvě porážky na turnaji. Přišlo to bohužel pozdě, ale bude se nám odjíždět trošičku líp. Turnaj nás nezastihl v ideální formě a cíl, kterým byla medaile, se nám nepovedlo splnit. Aspoň že ve druhém poločase jsme byli schopni se pokusit o obrat, ukázali jsme vůli a charakter. Jinak opět škoda, protože nám zase utekl úvod zápasu a proti takovému soupeři se těžko dotahuje. A že jsme první tři poločasy na turnaji nedali ani jednu trojku? V semifinále jsme si nebyli schopni vůbec vytvořit otevřené pozice, ze střední vzdálenosti, natož z trojek. Dnes jsme se snažili dostat do hry hráčky, které zrovna měly formu, ale nebyly to střelkyně z dlouhých vzdáleností. Zvykem ale malý počet trojek není, spíš patříme k vrchní polovině ligy.“