Bylo to vítězství mentality a vůle, říká hrdinka Final4 Záplatová

Heroický výkon podala ve finále Českého poháru žen v Kutné Hoře reprezentační rozehrávačka ve službách Žabin Petra Záplatová. Při výhře Brňanek nad Hradcem Králové 93:90 po druhém prodloužení musela odehrát málo vídaných 43 minut ale nakonec dovedla svůj tým k pohárovému triumfu.

„Určitě jsem už ve svém životě hrála dvě prodloužení, ale 43 minut jsem podle mě nikdy nehrála. Hned na začátku jsem hrála 14 minut v kuse, pak už jsem si musela říct o střídání. Turnaj je rozložený tak, že během dvou dnů hrajete dva těžké zápasy. Hradec včera docela lehce vyhrál nad Slavií, takže mohl pošetřit síly,“ těžce oddychovala Záplatová i necelou půlhodinu po skončení zápasu.

Žabiny dokázaly zareagovat na špatný vstup a od druhé čtvrtiny byly prakticky pořád ve vedení, to však nedokázaly udržet a muselo se hrát dokonce deset nastavených minut. Záplatová táhla svůj tým 26 body, na druhé straně jí ještě předčila parádním výkonem Kristýna Minarovičová, která nasázela 36 bodů.

„S Hradcem se vždycky hraje nahoru dolů. Čtyřicet minut do toho šlapou, nezastaví se, nevypustí ani minutu. Mají skvělou střelbu za tři body. My jsme nedokázali vůbec zastavit Kristýnu Minarovičovou, která zahrála skvělý zápas a držela je celou dobu. Byl to hodně tvrdý zápas, hodně zákroků se nepískalo na obou stranách, ale přesně takový zápas jsme čekaly,“ usmívá se šťastná MVP, která si kromě degustace sponzorských piv odváží také kuchyňský mixér.

Stejně jako osmadvacetiletá rozehrávačka hledal po zápase těžko slova i trenér Žabin Viktor Pruša, který označil oba zápasy svého týmu na Final4 v Kutné Hoře za vítězství vůle. Jeho hlavní hvězda s ním souhlasí.

„Bylo to opravdu o vůli a asi i o mentální pohodě, ve které jsme teď. Dokázaly jsme to i včera, že jsme se nepoložily, když jsme přišly o náskok. Jsem opravdu pyšná, že jsme to dnes dokázaly, protože jsme papírově slabší, ale nevzdaly jsme to ani bojovností, ani hlavou. Zasloužíme si výhru,“ chválí celý tým basketbalistka se zkušenostmi z německé ligy.

Záplatová je na napínavé koncovky zvyklá a v klíčových chvílích zkušeně jako rozehrávačka dirigovala hru svého týmu, přesto přiznala, že se jen těžko dá v takových chvílích poslouchat trenér.

„V závěru už jsou to více méně takové pokyny, které si také myslím a vím, co po nás Viktor Pruša chce. Jsou to základní věci typu: „Nefauluj!“ a podobně, které už víme. V posledních vteřinách na mě ale něco řval, co jsem vůbec nechápala a došlo mi to asi až za pět vteřin. Nevím, jestli to bylo únavou, nebo jestli jsem neslyšela. Snažila jsem se odezírat ze rtů a teď se tomu musím smát,“ červená se při vzpomínce na povedenou koncovku.

Žabiny si kromě pohárového triumfu odváží z Kutné Hory i významné povzbuzení do dalšího průběhu sezóny. Před tímto víkendem měly totiž s elitní ligovou dvojící Hradec Králové – KP Brno bilanci 0-3, během soboty a neděle však dokázaly oba své rivaly porazit.

„Je to velké povzbuzení porazit úhlavní soupeře. Musím ale říct, že naše hra se změnila po zranění hlavní rozehrávačky Janee Thompson a odchodu Karolíny Malečkové. Musely jsme na to reagovat a myslím si, že naše výkony jdou nahoru. Nezačaly jsme ligový ročník dobře, ale teď se zlepšujeme každým zápasem,“ má Záplatová dobrý pocit z výkonů svého týmu.

Kromě ostrostřelkyně Minarovičové trápila Žabiny v dresu Hradce také nestárnoucí pivotka Petra Kulichová, která zaznamenala 14 bodů, 16 doskoků a také pět bloků. I s ní se ale zvládly Brňanky vypořádat.

„V lize asi není žádná hráčka, která by byla schopná bránit Petru Kulichovou jedna na jedna. Podařilo se nám jí docela vystrkat ven z vymezeného území. Natálie Stoupalová hrála snad od druhé čtvrtiny se čtyřmi fauly, ale hrála skvěle a podařilo se nám Petru utahat. Pivotky s ní chodily nahoru na trojku, aby nebyla pod košem, přesto to bylo v nájezdech hodně tvrdé, byly tam sekance na obou stranách a dnes vyhrál ten, kdo to dokázal ustát,“ ví Záplatová.

Tu čeká spolu s týmem nedělní oslava v Kutné Hoře, pak se však rychle budou muset vrátit do basketbalové reality.

„Zůstáváme v Kutné Hoře a budeme oslavovat, ale v úterý už letíme do Belgie na zápase Středoevropské ligy CEWL,“ vyhlíží středeční zápas v Charleroi.