Ve finále s KP bude Hradec

Basketbalistky Sokol Nilfisk Hradec Králové jsou druhými finalistkami Nilfisk Final4 poháru žen. Hradecké Lvice zdolaly favorizovaný domácí Nymburk 84:68.

Druhý celek tabulky ŽBL Nymburk začal v domácím prostředí výborně, když vstřelil prvních sedm bodů zápasu a hostující Hradec vypadal dost zaskočeně. To však bylo z náporu svěřenkyň trenéra Kurucze všechno a do konce první čtvrtiny bylo skóre srovnané.

Zlepšený výkon Východočešek pokračoval i ve druhé desetiminutovce, protože Nymburk hodně ztrácel míče a dovoloval hráčkám Hradce vyrážet do rychlých protiútoků. Středočeškám tak nepomáhalo ani výborné doskakování a v poločase ztrácely osmibodovým rozdílem.

Svěřenkyně trenérky Ptáčkové poté ovládly i třetí čtvrtinu v níž nastřílely 27 bodů a posunuly rozdíl ve skóre nad dvacet bodů. Domácí hráčky se ještě pokoušely o obrat, snížily na třináctibodový rozdíl, ale k většímu ohrožení náskoku nedošlo.

DSK Basketball Nymburk – Sokol Nilfisk Hradec Králové 68:84 (17:18, 29:37, 42:64)

Vaughnová 19, Chomenčuková 12, Gallasová 9, Wellsová 8, Linskens 7, Huňková 6, Bakajsová 5, Mircová 2, Dušková, Hamplová, Žampová, Šotolová – Březinová 17, Minarovičová a Ovsíková po 16, Matušková 11, Effangová 9, Bartoňová 8, Kuthanová 4, Bura 3, Šípová, Zavázalová, Hrušková, Natabou 0.

TH: 20/16 – 14/14

Trojky: 4 – 8

Doskoky: 50 – 37

Zisky: 2 – 12

Ztráty: 21 – 8

Asistence: 13 – 17

Fauly: 17 – 22

Daniel Kurucz (trenér DSK Basketball Nymburk): „Prohráli jsme výrazným rozdílem, protože soupeř chtěl vyhrát více než my. Lvice bojovaly o každý míč, byly výborné na útočném doskoku, přestože jsme si o tom před utkáním říkali. Naše hráčky si asi myslely, že můžou vyhrát, když budou hrát na sedmdesát procent a to nemůžou. Gratuluji Hradci, byl po celý zápas lepší, zaslouženě vyhrál a my si to musíme dobře rozebrat, abychom věděli, co budeme hrát příště. Musím se hráček zeptat, proč jsme udělali tolik ztrát, protože spousta z nich byla nevynucených. Nevím, jestli to byla přemíra snahy, ale s takovým množstvím ztrát se nedá vyhrát. Bylo to o agresivitě, protože soupeřky byly daleko agresivnější. Já si schválně spočítám podle videa, kolikrát skočily soupeřky na zem pro míč a kolikrát my. Já jsem hodně zklamaný, protože jsem chtěl celý turnaj vyhrát, a to už teď nejde, ale doufám, že hráčky budou chtít vyhrát.

Petra Bakajsová (pivotka DSK Basketball Nymburk): „Zklamání je to obrovské. Ze začátku jsme měly dobrý náskok, možná jsme se tím uchlácholily a začaly být nekoncentrované. Přišla spousta našich ztrát, úplně nevynucených, po kterých soupeř rychle skóroval z protiútoků. Navíc i naše obrana nebyla dost tvrdá. A proč nám nevycházela hra na vysoké pivotky? Myslím, že jsme se až moc koncentrovaly na to, abychom hrály do dolního postavení a Hradec na to byl velmi dobře připravený, okamžiě přicházelo zdvojení a my nedokázaly rozhodit balon, jak bychom měly. Bylo z toho i několik ztrát a my jsme této naší zbraně nedokázaly využít.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Nilfisk Hradec Králové): „Už před zápasem jsem řekla, že každé utkání je jiné a přišlo mi, že jsme byly buď méně nervózní, nebo víc koncentrované, a i když jsme hrozně brzy prohrávaly 7-0, tým to nepoložilo a zvedly jsme se. Rozhodlo i to, že jsme jakž takž zvládly i doskoky, kde nebyl ten rozdíl až tak hrozivý. V útočné fázi jsme byly velmi aktivní, měly jsme nájezdy přes podkošové hráčky i střelbu z dálky a Nymburk s tím měl trochu problémy. Samozřejmě nejvíc jsme se připravovaly na hru soupeře pod koš. Říkala jsem hráčkám, že to rozhodně nezvládnou jen pivotky samy, že to musí být týmová práce, a tak tomu i bylo. A finále s KP Brno? KP v semifinále výborně bránilo, velmi agresivně a takhle agresivně Nymburk nebránil. V tom to bude jiné a já doufám v pěkný a vyrovnaný zápas.“

Renáta Březinová (pivotka Sokol Nilfisk Hradec Králové): „Ano, je to možná překvapení, že zápas skončil o tolik v náš prospěch, ale my do toho šly naplno, se vším všudy a chtěly jsme moc vyhrát. A zítra budeme chtít vyhrát i finále. Při vedení v poločase o osm jsme si v šatně řekly, že zápas je 0-0 a musíme pokračovat dál, zlepšit něco v obraně i doskok, soupeř pak přestal dávat střely, které proměňoval v první půlce, a náš náskok jen narůstal a hrálo se nám víc v klidu.“