Hradec v pohárovém semifinále přejel Slavii

V prvním semifinále pohárového Final 4 na sebe narazily týmy Hradeckých Lvic a pražské Slavie. Východočešky byly před zápasem papírovými favoritkami, ale Pražanky dokázaly v letošní sezoně uspět v obou dosavadních vzájemných soubojích.

Hradec nechtěl opakovat scénář přechozích zápasů, a tak do utkání vstoupil rázným krokem. Slavia působila zaskočeným dojmem a úvod zápasu zcela přenechala soupeřkám. Lvice se činily na obou polovinách hřiště a jejich vedení 11:0 předznamenalo další průběh utkání. Dominika Pohunková snižovala prvním slávistickým košem až po více než čtyřech minutách. Jenže ani to nezabrzdilo Lvice v rozletu.

Slávistická obrana si nevěděla rady s Pamelou Effangovou, která jí jen za první čtvrtinu nasázela deset bodů. Naopak hradecká defenziva pracovala takřka bezchybně. Slavia kupila chybu za chybou a střely po obranným tlakem často minuly svůj cíl. Hned zkraje druhé čtvrtiny navíc Pražanky přišly o Angeliku Theiner, která odešla otřesená po srážce se spoluhráčkou. Trenérka Ptáčková tak mohla žehrat snad jen na větší počet faulů, který ale pramenil z aktivní hradecké obrany.

Ani poločasová pauza nepomohla Slavii k tomu, aby do druhé půle utkání přišla s tím, jak klást Lvicím odpor. Trenéru Onuškovi navíc komplikoval život fakt, že už během třetí čtvrtiny si svůj čtvrtý faul připsaly Vondráčková s Pohunkovou. To při indispozici Theiner byla další velká slávistická komplikace. Navíc při tak úzkém kádru nemohla ani být řeč o šetření sil na zítřejší zápas o bronz.

To trenérka Ptáčková měla v tomto ohledu komfortní situaci. Větší minuty dostaly Bolardtová, Šotolová i Natabou. Lvice si ale došly pro jednoznačné vítězství, ke kterému bez nadsázky směřovaly od prvních sekund zápasu. V klidu si tak mohou počkat na svého finálového soupeře.

BLK Slavia Praha – Sokol Nilfisk Hradec Králové 52:85 (9:28; 26:51; 36:66)
Pohunková 15, Jindrová 10, Vondráčková a Beynon po 8, Burdgess 7, Bakajsová 4, Koop a Theiner 0 – Effangová 20, Bura 11 bodů a 11 doskoků, Zavázalová 10, Minarovičová 9, Matušková 7, Marečková, Vojtíková a Kulichová po 6, Šotolová 4, Bolardtová 3, Klaudová 1
Fauly: 19 – 20

Stanislav Onuška, BLK Slavia Praha: „Blahopřeji Hradci k vítězství. Náš špatný vstup do zápasu se podepsal pod celkový výsledek. I tak jsme se snažili hráčky motivovat. Viděli jste, že druhý poločas jsme s Hradcem solidně hráli 1:1. Propastný rozdíl po prvním poločase se ale skutečně podepsal pod celý výsledek. Jsou tu dva momenty. Jedním jsou ztracené míče, těch máme 20 oproti šesti ziskům. Druhá věc – Hradec měl o 20 doskoků více. To jsou dva faktory, které rozhodly. Věděli jsme do čeho jdeme. Přijeli jsme s osmi hráčkami, ale de facto jsme mohli vyrotovat jen 7 hráček. Na způsob basketbalu, který hraje Hradec, to byla úzká rotace. To mělo na celý výsledek také vliv.“

Romana Ptáčková, Sokol Nilfisk Hradec Králové: „Na začátku jsem si vzpomněla na zápas na Slavii, kdy jsme za 45 vteřin vedly 6:0. Ne vždy dobrý začátek znamená, že bude úspěšný konec. Tentokrát jsme ale nepolevily a celý poločas jsme odvedly velmi kvalitní výkon a tím jsme Slavii zlomily. Jsem ráda, že mohl hrát celý tým. Všichni, co tu jsme, máme těžké období. Čeká nás ještě play-off nejen tento těžký pohár. Ze střídajících hráček se mi nakonec asi nejvíc líbila Lucka Bolardtová, jediná dorostenka v týmu.“